Finał akcji „Zaparkuj klimatycznie!” AllForPlanet w Rzeszowie!

Rzeszów wraz z Krakowem, Bytomiem, Sopotem oraz Wrocławiem, został włączony w akcję „Zaparkuj klimatycznie!” organizowaną przez fundację AllForPlanet oraz Gazetę Wyborczą w porozumieniu z urzędami ww. miast. 

Fundacja zauważyła jeden z podstawowych problemów zahamowania rozwoju transportu rowerowego w polskich miastach, jakim jest niedobór bądź brak (jak w przypadku Rzeszowa) porządnych stojaków rowerowych, pozwalających na bezpieczne i wygodne pozostawienie roweru.

 Celem akcji nie było tylko postawienie stojaków „na sucho”. Włączono społeczność miejską w podjęcie decyzji gdzie postawić stojaki rowerowe, a także jaką mają one mieć formę spośród kilku zaproponowanych przez AllForPlanet o charakterystycznym, nawiązującym do miasta wzornictwie.I tak rzeszowianie wytypowali wspólnie trzynaście lokalizacji dla stojaków takich jak np. hala na Podpromiu, dworzec kolejowy i autobusowy przy ul. Grottgera czy rzeszowski rynek. Rzeszowianom najbardziej do gustu przypadły stojaki w kształcie logotypu „miasto in plus”. Popularnością cieszyły się także stojaki w kształcie piłki siatkowej i przypominające ratusz.

15 lipca o godzinie 11 stawiliśmy się na finał akcji w Rzeszowie na parkingu przy miejskim ratuszu. Uroczystego otwarcia dokonał wiceprezydent Marek Ustrobiński wraz z przedstawicielką AllForPlanet – Krystyną Skommer. Wypowiedź pani Krystyny charakteryzującej rower jako doskonały środek codziennego transportu życzylibyśmy sobie słyszeć z ust lokalnych decydentów, a także (jak w tym przypadku) widzieć pożądane efekty.

Dzięki akcji „Zaparkuj klimatycznie” w Rzeszowie po raz pierwszy świadomie i na dużą skalę postawiono prawdziwe stojaki rowerowe. Takie, o które można spokojnie oprzeć rower, a także zapiąć o koło i ramę jednocześnie (większe bezpieczeństwo). Bardzo cieszymy się z tej inicjatywy i mamy nadzieję, iż cały Rzeszów wzdłuż i wszerz zapełni się rowerowymi stojakami i w konsekwencji także rowerami – codziennymi środkami transportu w mieście.

Informacje o akcji 

Galeria zdjęć z Rzeszowa dotycząca akcji „Zaparkuj klimatycznie”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcja społeczna, Rower i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.