Malowanie autobusów w Rzeszowie

 Rzeszowie wybrano ostatnimi dniami nowe malowanie autobusów miejskich. Barwy pomarańczowo-srebrne zastąpią dotychczasowe warszawskie malowanie żółto-czerwone. Stowarzyszenie Transportu Zrównoważonego przyczyniło się do zmiany malowania autobusów komunikacji publicznej w Rzeszowie. Przez ostatnie miesiące poszukiwaliśmy motywu malowania do zaadaptowania w warunkach rzeszowskich, ale najważniejszym celem było zainicjowanie dyskusji o malowaniu naszych rzeszowskich autobusów.

Rzeszowskie malowanie – żółto-czerwony motyw zastosowany w Polsce po raz pierwszy w Warszawie w 1992 roku (z przerwami), a zaraz potem – za to konsekwentnie od początku – w Łodzi. Podobne malowanie występuje także na wrocławskich autobusach, w Kielcach, Grudziądzu czy Świdnicy. W Rzeszowie malowanie to pojawiło się po raz pierwszy w 1995 roku wraz z dostawami pierwszych autobusów Jelcz 120M po liftingu nadwozia

 

      

 

Poszukiwaliśmy motywu pozwalającego na odświeżenie malowania pojazdów. Najpierw zainspirowała nas współczesna forma malowania pojazdów komunikacji z innych miast, także w oparciu o strategię miasta. Szalenie ciekawa okazała się strategia ∫t∫ε't∫in Floating Garden 2050, a także strategia Gorzów. Przystań. Malowania te cechuje nieszablonowość, świeżość, oryginalność.

 

      

 

Nie będąc alfą i omegą w wybieraniu motywu postanowiliśmy nieco poeksperymentować. Wykorzystaliśmy pomarańczowy logotyp oraz strategię Rzeszów – miasto innowacji. W ten sposób powstała pierwsza koncepcja malowania:

 

 

 

 


 

Opracowany przykład oraz doświadczenia innych miast przedstawiliśmy bezpośrednio prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, który od razu zadecydował o rozpoczęciu opracowania nowego schematu.

 

Dalej eksperymentowaliśmy ze schematem malowania wykorzystując pomarańczowy kolor pochodzący z logotypu i dobraliśmy do niego kolor niebieski jako kolor przeciwstawny (niebieski i pomarańczowy leżą naprzeciw siebie w kole barw):

 

W międzyczasie machina ruszyła: ZTM ogłosił, by nadsyłać propozycje schematów malowania. Propozycje te zostały umieszczone na stronie internetowej: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,11919812,Kolorowe_autobusy_MPK___zobacz_propozycje_rzeszowian.html

Przysłano mnóstwo propozycji. Jedna grupa mieszkańców proponowała pomalować autobusy niestandardowo jako jeżdżące dzieła sztuki, umieścić panoramę miasta na bocznej burcie, w pasy czy też w kwiaty. Inni mieszkańcy przesłali konkretne propozycje malowania. Najczęściej pojawiały się wzory malowania biało-niebieskiego: bo takie planował wprowadzić rzeszowski ZTM, nawiązując do rzeszowskiego herbu. Można było spotkać również kolor pomarańczowy.

Ostatecznie po długich tygodniach wybrano malowanie pomarańczowo-srebrne, zaprojektowane przez urzędników i specjalistów. Urząd Miejski wdrażając własny pomysł na malowanie autobusów podkreślił jednak, iż projekt był inspirowany kolorystyką proponowaną przez mieszkańców miasta.

 Z zainteresowaniem obserwowaliśmy dyskusję w Internecie dotyczącą nowej kolorystyki pojazdów. Internauci zwracali uwagę na wiele rzeczy. Niektórzy podkreślali, że strategia "Stolica innowacji" wkrótce się skończy i nie należy na tej podstawie dostosowywać kolorystyki.

W najbliższym czasie uzupełnimy reszte informacji


Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcja społeczna, Komunikacja miejska, Malowanie Autobusów i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.