Interwencja w sprawie tabliczek z rozkładem jazdy ZTM.

Niedawno w prasie można było zobaczyć nowy wzór tabliczek zawierających rozkład jazdy. 

 
Niespodziewanie w Internecie ruszyła lawina uwag i propozycji ulepszenia wzoru. Stowarzyszenie przejrzało te pytania, zebrało w jedną całość i poszło do Zarządu Transportu Miejskiego przedstawić propozycje, sugestie, pomysły usprawnienia zarówno mieszkańców, jak i swoje własne. 
 
Pierwszy pomysł wzięty pod rozwagę to dodanie nazw ulic pomiędzy nazwy przystanków. Jest to rozwiązanie znane z Warszawy, znacząco ułatwia orientację w układzie ulic.
 
Propozycja STZ
 
 
Druga propozycja wzięta pod uwagę to zastosowanie dwóch odcieni szarości pomiędzy kolumnami siatki godzin. Dzięki temu minuty odjazdu z sąsiednich kolumn nie będą się zlewać, rozkład będzie czytelniejszy.
 

 
Trzecia sprawa dotyczyła pola z danymi operatora, przewoźnika, nr telefonu do dyspozytora. Dane te zajmują sporo miejsca, które można wygospodarować na nazwy ulic (-> pomysł pierwszy). Jednocześnie ustawa nakazuje, by takie dane były na każdej tabliczce z rozkładem jazdy. Zaproponowaliśmy więc, by te dane upchnąć gdzieś, gdzie by nie zawadzały – skoro muszą zostać, bo tak każe ustawodawca. Jednocześnie stworzona zostałaby oddzielna, spora tabliczka przeznaczona specjalnie na dane teleadresowe, dane o przewoźnikach, dane operatora, inne niezbędne informacje. Na takiej oddzielnej tabliczce zmieści się znacznie więcej danych, poza tym czcionka będzie dużo większa.
 
Staraliśmy się jak najszybciej podjąć temat tabliczek, gdyż temat wyszedł nieoczekiwanie, w zaawansowanym stadium. Jednak w przyszłym roku i tak nieuniknione będą korekty tabliczki, o czym zapewnił nas dyrektor ZTM. Korekty będą spowodowane np. naszymi apelami o wdrożenie kodów QR. W nowych rozkładach znajdą się jednak nowe nazwy przystanków, o które Was od jakiegoś czasu pytamy.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcja społeczna, Komunikacja miejska, Rozkład Jazdy i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.