Głosuj! Zadanie numer [ 90 ] w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim!

Zadaniem naszego projektu jest kompletny remont autobusu JELCZ PR-110 – ikony rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Zakłada on przywrócenie autobusowi dawnego blasku oraz wyglądu zbliżonego do oryginału z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to Jelcze PR110 zaczęły masowo docierać do Rzeszowa i zmieniać oblicze komunikacji miejskiej. Autobusy tego typu na długi czas wpisały się w charakter i miejski krajobraz Rzeszowa, były świadkiem zmian ustrojowych Towarzyszyły nam podczas podróży komunikacją miejską nieprzerwanie od ponad, społecznych. 30 lat. Teraz ich era dobiegła końca, a my, wzorem innych Polskich miast, chcemy tą historię życia codziennego ocalić od zapomnienia. 

Stowarzyszenie Transportu Zrównoważonego powstało w październiku 2010r. na bazie nieformalnej grupy miłośników komunikacji miejskiej a także miłośników przestrzeni miejskiej mającej wiele chęci do promowania różnych środków transportu w oparciu o miejską przestrzeń. Jednym z celów STZ jest również propagowanie historii komunikacji miejskiej, historii, która dla większości ludzi podczas życia codziennego nie ma znaczenia. 
Jelcze PR-110 były nieodłącznym elementem życia mieszkańców Rzeszowa. Woziły nas na randki, do pracy, do szkoły, były miejscem spotkań naszej pierwszej miłości. Pojazdy te mimowolnie wpisały się w historię naszego życia. 
Historia tych autobusów toczy się nieprzerwanie od 1979 roku, kiedy to pierwsze sztuki pojawiły się w Rzeszowie. Jak na owe czasy, autobus był bardzo nowoczesny, a jego kanciaste kształty wyróżniały się na ulicach pośród obłych Jelczy Ogórków i Autosanów H9. Ogółem od 1979 do 1991 roku przez rzeszowskie MPK przewinęło się aż 242 Jelcze PR-110! Przez wiele lat Rzeszów był jedynym miastem w Polsce, posiadającym takie ilości tych klasyków.
Dzięki wcześniejszym działaniom Stowarzyszenia oraz przychylności MPK Rzeszów oraz prezydenta Tadeusza Ferenca, udało się uratować od kasacji jeden z najstarszych egzemplarzy. Jelcz PR-110 o numerze 442 został wyprodukowany w 1982 roku i nieprzerwanie, po dziś dzień służy mieszkańcom Rzeszowa. Autobus z racji swojego wieku, podczas eksploatacji był poddany wielu przeróbkom, podczas których wprowadzono masę udogodnień niezgodnych z fabrycznym oryginałem. Obecny wygląd odbiega znacząco od tego, jak autobus prezentował się w latach osiemdziesiątych. 

Głównym celem naszego projektu jest propagowanie historii komunikacji miejskiej Rzeszowa poprzez przywrócenie dawnej świetności autobusowi JELCZ PR-110 o numerze 442. Po remoncie autobus będzie mógł być wykorzystany podczas imprez miejskich, dni związanych z transportem publicznym. Czy pokazywany na wystawach komunikacyjnych w kraju, gdzie będzie stanowił oryginalną wizytówkę miasta. Niech przyszłe pokolenia wiedzą, jak wyglądała komunikacja miejska za czasów ich dziadków oraz rodziców, kiedy nie było jeszcze nowoczesnych autobusów niskopodłogowych. To historia ważna dla Rzeszowa ale również dla polskiej motoryzacji. Pozwólmy ocalić ją od zapomnienia. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcja społeczna, Budżet Obywatelski, Komunikacja miejska, Malowanie Autobusów i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.