PORTFOLIO

Stowarzyszenie Transportu Zrównoważonego powstało w pażdzierniku 2010r. na bazie nieformalnej grupy miłośników komunikacji miejskiej a także miłośników przestrzeni miejskiej mającej wiele chęci do promowania różnych środków transportu w oparciu o miejską przestrzeń. 

Obecne działania są efektem współpracy ze stowarzyszeniem rowery.rzeszow.pl , Gazeta Wyborcza Rzeszów oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie:

-> Nazwij Swój Przystanek

-> Rozpoczęcie dyskusji nt malowania autobusów w Rzeszowie

-> Współpraca ze stowarzyszeniem rowery.rzeszow.pl

  • współorganizacja masy krytycznej
  • współorganizacja święta cyklicznego
  • wspólne działania dot. infrastruktury rowerowej
  • badania ruchu rowerowego

-> Linie Nocne Rzeszów

-> Zaparkuj klimatycznie!

-> Gordon Cullen – TOWNSCAPE; pod patronatem STZ

-> Foto Day 5.0

 


 -> opinie do mediów:


Członkowie STZ od lat interesują się zagadnieniami transportu w mieście. Na co dzień można ich znaleźć na forach internetowych bądź fotogaleriach transportowych. Mieli także okazję wypowiedzieć się w sprawie transportu w mieście na łamach gazety:

Gazeta Wyborcza, artykuł z dnia 22.10.2010r. o absurdalnych częstotliwościach kursowania autobusów rzeszowskiego transportu publicznego:
Gazeta Wyborcza, artykuł z dnia 19.10.2010r. o zaporowych cenach biletów w rzeszowskiej komunikacji w porównaniu z innymi miastami:


 -> uczestnictwo w debatach:

Dzięki współpracy miłośników transportu oraz przestrzeni miejskiej zrzeszonych wokół forów i stron internetowych takich jak www.skyscrapercity.com, www.inwestycje.rzeszow.pl, www.podkarpacka.km24.eu – współpracy między sobą oraz kontaktów z przedstawicielami samorządu, powstała debata o transporcie w Rzeszowie. 9 lutego 2010 roku zorganizowano debatę komunikacyjną w rzeszowskim ratuszu. Oddolna inicjatywa to punkt o pomyśle budowy kolejki jednoszynowej w Rzeszowie. Debata, a zwłaszcza problem budowy kolejki jednoszynowej odbiły się szerokim echem:

Gazeta Wyborcza Rzeszów

Super Nowości 


Przed rejerstracją stowarzyszenia : 

 -> organizacja imprez komunikacyjnych

Impreza komunikacyjna to wydarzenie na które zjeżdżają się z kraju i regionu miłośnicy komunikacji miejskiej. Jak można scharakteryzować taką imprezę? Wybiera się konkretny autobus miejski, ustala się specjalną trasę przejazdu i jeździ między ustalonymi punktami, fotografując autobus na tle różnych krajobrazów. Dobór pojazdu nie jest przypadkowy – musi być to typ autobusu mający znaczne zasługi w obsłudze komunikacji miejskiej, oldschoolowy egzemplarz ustępujący powoli nowszym autobusom; lub typ autobusu wyjątkowy – z charakterystycznym wyglądem zewnętrznym, egzemplarz wyprodukowany w niewielkiej ilości. Trasa jest ustalana pod kątem fotografii – wybierane są ciekawe plenery na tle których pozuje autobus. I tak fotografuje się autobus na tle np. panoramy miasta, wzgórz, stawów, pól, charakterystycznych budowli lub po prostu – na pętli autobusowej.

Zorganizowane imprezy:
– 8 lipca 2006: Rzeszów – wybrany pojazd Jelcz PR110U #424 – wówczas najstarszy egzemplarz PR110 jeżdżący po Rzeszowie (rocznik 1981), w malowaniu miejskim
- 7 lipca 2007: Rzeszów  – wybrany autobus: Jelcz PR110M #509 – malowanie miejskie z nienachalną reklamą PCK, oryginalny „gołębnik” z przodu autobusu
- 2 sierpnia 2008: Rzeszów – wybrany autobus: Autosan A844MN „Stokrotka” #655 – jedyny na świecie egzemplarz, wówczas jedyny niskopodłogowy pojazd wyprodukowany w Autosanie
- 8 sierpnia 2009: Rzeszów – wybrany autobus: Jelcz M181MB #640 – jedyny eksploatowany typ przegubowca w rzeszowskim MPK